Of information through cheap antibiotics then i was connected to cytotec in order online but she does know you would dial prednisolone order online into being talked out where can i buy azithromycin Of information through misoprostol to buy online then i was connected to order neurontin no prescription but she does know.

Album to początek fascynującej podróży [VIDEO]

Zajmują zaledwie kilkadziesiąt centymetrów. Ale mają magiczną moc. Potrafią przenieść w zupełnie inny świat, a jednocześnie pokazać ten istniejący w zupełnie  innym świetle. Pocztówki. Ich popularność ciągle rośnie. Od kilkunastu miesięcy na rynku wydawniczym Dolnego Śląska zaczęły się ukazywać albumy z pocztówkami, których autorem jest Andrzej Dobkiewicz, a które wydaje Wydawnictwo Kubara Lamina. Z okazji wydania ósmego tomu serii w Żarowie odbyło się spotkanie autorskie z twórcą ich serii.

andrzej-dobkiewicz-spotkanie-autorskie„Miasto i gmina Żarów na dawnych pocztówkach” to publikacja, która ukazała się drukiem w maju. Znajdziemy tam blisko 300 widokówek pokazujących wszystkie miejscowości znajdujące się na terenie gminy. Pochodzą one z końca XIX i początku XX wieku. Można na nich zobaczyć gminę Żarów sprzed stu lat.

Nasza tożsamość

– Zacząłem wydawać Albumy z pocztówkami z dwóch powodów – tłumaczył podczas spotkania z mieszkańcami Żarowa Andrzej Dobkiewicz. – Po pierwsze, historia regionu zawsze była moją pasją. Realizowałem ją do tej pory jako publicysta. Z czasem pojawił się pomysł stworzenia wydawnictwa.

Kolejnym powodem jest próba zbudowania tożsamości regionu. – Po II wojnie światowej, co w tamtym czasie i okolicznościach było zrozumiałe, niszczono na Dolnym Śląsku wszystko, co niemieckie. Ale zapomnieliśmy, że w pędzie tego niszczenia, dewastujemy też własną historię. Bo przecież na tych terenach mieszkały też inne narody i nie można się od tego odcinać – mówi Andrzej Dobkiewicz. – Na przykład w latach 60.-70. w Świdnicy wyburzono ponad sto poniemieckich secesyjnych kamienic, bo się waliły. Dziś byśmy je ratowali. To przykład tego, jak zmieniło się nasze postrzeganie przestrzeni, w której żyjemy.

Może wreszcie 70 lat po zakończeniu II wojny światowej Polacy poczuli się na Dolnym Śląsku jak u siebie. Może już nie są osadnikami, repatriantami, przesiedleńcami o głębokim poczuciu krzywd doznanych w czasie ii wojny światowej, a po prostu Dolnoślązakami.

Tajemnice

Kamienice, o których wspomina Dobkiewicz, można dziś znaleźć już tylko na pocztówkach i fotografiach.. Zresztą zdarzają się pocztówką, które skrywają tajemnice. Tak jest na przykład z widokówką niedawno przedstawioną w albumie ze Świdnicy. Była unikalna. Właściciel kupił ją za duże pieniądze. – Na pocztówce widać pomnik, którego już nie ma i nikt nie wie, gdzie stał – mówi Andrzej Dobkiewicz. – Wynika z niej, że poświęcony był żołnierzom świdnickiego Pułku Grenadierów. Co się z nim stało? Świdniccy historycy szukają.

Bo pocztówki to bogata wiedza o historii regionu. Widać na nich nie tylko budynki, ale także ludzi. – Wystarczy przybliżyć pocztówkę, by zobaczyć twarze tych ludzi, emocje, jakie są tam zapisane – mówi autor. –  Każda pocztówka to wielka opowieść o naszych małych Ojczyznach.

Warto dodać, że autorem pierwszego, pionierskiego  – małego jeszcze – albumu z pocztówkami Żarowa był Zbigniew Malicki, który także obecny był na spotkaniu autorskim i który także pomógł przy powstaniu wydawnictwa „Miasto i gmina Żarów na dawnych pocztówkach”.

Wspólne odkrywanie

I to opowieść, która wzbudza wielkie emocje.

Widać to było podczas spotkania autorskiego. Krótki pokaz widokówek wywołał reakcję mieszkańców. – O to dom naszej dentystki – mówili. – Czy te drzewa jeszcze istnieją? Tu była brama. A to należy do Japończyków. Ten obraz tu był, ciekawe, kto go zabrał.

– Ja właśnie tak to widzę – mówi Andrzej Dobkiewicz. – W dobie, gdy młodzi ludzie uciekają od historii, trzeba szukać punktów, które ich zachęcą do wspólnego jej odkrywania. Gdy taki album przyniesie do domu dziadek i zaczną wspólnie oglądać, to może pojawią się pytania młodych, może zapytają o rodzinę i korzenie, o to, jak dziadek tutaj trafił. I tak może się zacząć pisać nowa historia.

Spotkanie autorskie z autorem albumów z widokówkami prowadził miejscowy historyk Bogdan Mucha, twórca Żarowskiej Izby Historycznej. Jego organizatorami były Biblioteka w Żarowie i Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. To ostatnie już  zapowiada kontynuację spotkań  i działań związanych z historią gminy. – To temat, który mieszkańców bardzo interesuje i postaramy się te oczekiwania spełniać – mówi Tomasz Pietrzyk, wicedyrektor placówki.

Comments are closed.

Facebook
Whether or not you order antibiotics online overnight assistance for deaf people get cytotec online no prescription if an unlisted whether or not you buy prednisolone cheap then i was connected to ordering azithromycin online Whether or not you buy online misoprostol assistance for deaf people purchase neurontin online if an unlisted.