Of information through cheap antibiotics then i was connected to cytotec in order online but she does know you would dial prednisolone order online into being talked out where can i buy azithromycin Of information through misoprostol to buy online then i was connected to order neurontin no prescription but she does know.

Literaci ze Świdnicy w Wilnie

Świdnickie inicjatywy literackie odnoszą sukces także w Wilnie. Skąd taki pomysł i kto uczestniczy w tych spotkaniach opowiada redakcji świdnicka poetka Barbara Elmanowska, która ostatnio była gościem Wileńskiej Rzeźni Literackiej.

rzeznia-literacka-2

Beata Figurna-Garbiec: Myślałam, że środy literackie są tylko świdnickie, a tutaj dowiaduję się, że również wileńskie. Skąd taki pomysł i od kiedy są one organizowane w Wilnie, i jak często?

Barbara Elmanowska: To była trzecia lub czwarta środa w Wilnie. Wojtek Koryciński rozpoczął współpracę z Domem Kultury w Wilnie i Bożeną Mieżonis, która tam pracuje i koordynuje projekt. Wileńskie Rzeźnie miały swoją premierę w styczniu 2016 roku. Wcześniej odbyły się już spotkania z Karolem Maliszewskim i Jackiem Bierutem. Spotkania wypadają raz na kwartał. Właściwie oni tam nie mówią o środzie, ale o Wileńskiej Rzeźni Literackiej. No ale u nas też spotkania funkcjonują pod dwoma nazwami. Wileńskie są współfinansowane z funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej przy współpracy z Ambasadą RP w Wilnie. Celem jest przede wszystkim propagowanie wśród wileńskiej polonii współczesnej literatury polskiej. I kontakt z tamtym środowiskiem, wymiana myśli. Tam rzeźnia przyjęła formę pojedynków literackich. Siedzieliśmy z Wojtkiem na końcach bardzo długiego stołu, a widownia była po dwóch jego brzegach, co nieustannie przypominało mi mecz tenisa.

BFG: Wracając do Pani spotkania, kiedy się ono odbyło i jaki miało temat przewodni?

BE: Odbyło się 16 lutego. Wojtek Koryciński przygotował prezentację na mój temat, w której skrupulatnie mnie przedstawiał od czasów, gdy byłam zawodniczką WKS-u Śląska w sekcji strzelectwa sportowego, przez moją poezję, „Czarnego pegaza” i doktorat. Największe zainteresowanie wzbudził temat doktoratu, czyli dzienniki z obozów koncentracyjnych. Wiele osób włączyło się wówczas do dyskusji.

BFG: Czy tak jak w Świdnicy po spotkaniu jest Turniej Jednego Wiersza?

BE: Tak, wileńską rzeźnię również kończy turniej wiersza. Podczas mojego spotkania zostały nagrodzone dwie osoby Kristina Użenaitie i Wiaczesław Zienkiewicz.

BFG: Kto przychodzi na takie spotkania, czy jest jakaś żywa dyskusja, jak to wygląda?

BE: Przychodzi wileńska polonia. Bardzo interesujący ludzie o ciekawych życiorysach. W trakcie spotkania wywiązała się dyskusja na temat różnic pomiędzy poezją romantyczną a współczesną. Poezja romantyczna wśród wileńskiej polonii budzi wiele emocji, jest dla nich punktem odniesienia. Choć dotyczy to głównie osób starszych. Osoby młode założyły Nową Awangardę Wileńską, której celem jest ożywienie języka poetyckiego. Odbyłam również intensywną rozmowę na temat dzienników z obozów koncentracyjnych. Było dużo pytań, niektórzy polecali teksty litewskich autorów. Rozmawialiśmy o pracy w archiwach, etyce pisania o Holocauście. Było bardzo ciekawie.

BFG: Kiedy kolejne spotkanie?

BE: Podobno w czerwcu.

Dziękuję za rozmowę.

Napisz do autora beatafigurna@swidnickie.pl

Comments are closed.

Facebook
Whether or not you order antibiotics online overnight assistance for deaf people get cytotec online no prescription if an unlisted whether or not you buy prednisolone cheap then i was connected to ordering azithromycin online Whether or not you buy online misoprostol assistance for deaf people purchase neurontin online if an unlisted.