Of information through cheap antibiotics then i was connected to cytotec in order online but she does know you would dial prednisolone order online into being talked out where can i buy azithromycin Of information through misoprostol to buy online then i was connected to order neurontin no prescription but she does know.

Świdnickie „trojaczki”

Świdniczanie i turyści odwiedzający miasto mogą zakupić trzy tomy albumu „Świdnica na dawnych pocztówkach”. Zgromadzono w nich kilkaset pocztówek z widokami naszego miasta.

Po niedawno wydanym tomie trzecim, na życzenie Czytelników zostały wznowione dwa pierwsze tom serii, których nakłady zostały już wcześniej wyczerpane.

Świdnickie „trojaczki”, bo tak w wydawnictwie ochrzczono trzy albumy z widokami Świdnicy sprzed 1945 r., stanowią obecnie największy zbiór dawnych pocztówek, jaki został wydany drukiem. W sumie w trzech albumach znalazło się blisko 900 pocztówek, tworzących panoramę miasta w II połowie XIX w. i I połowie XX w.

 - Wiele pocztówek przedstawia obiekty czy miejsca, których wygląd jest już dziś zupełnie zmieniony. W wielu przypadkach mamy też do czynienia z obiektami już nie istniejącymi. Wymienić tu należy na przykład piękną kamienicę, która znajdowała się u zbiegu ulic Marii Konopnickiej i Grodzkiej, obwarowania miejskie czy chociażby dawne pomniki – mówi Andrzej Dobkiewicz, pomysłodawca i autor albumów, który do współpracy nad nimi zaprosił świdnickiego historyka Sobiesława Nowotnego.

 - Wydany do tej pory zbiór pocztówek to nie tylko kolorowe obrazki, na które można popatrzeć. Dla osób, interesujących się przeszłością miasta chociaż w minimalnym stopniu, albumy te stanowią potężne źródło wiedzy o Świdnicy sprzed 100-150 lat. Ja sam, mimo iż jestem zawodowym historykiem, często jestem zaskakiwany tym, co można na pocztówkach zauważyć. A identyfikacja obiektów czy szukanie w różnych źródłach historii i osób z nimi związanych poszerza naszą wiedzę o dziejach miasta i pozwala na systematyczne wymazywanie z niej białych plam – dodaje Sobiesław Nowotny.

Takie analizy pocztówek czasami przynoszą ciekawe informacje czy wręcz pozwalają na identyfikację miejsc, jakie przedstawiają. Czasami jednak zdarza się, że nadal czekają one na wyjaśnienie. Tak jest chociażby z pocztówką zamieszczoną w jednym z tomów, która przedstawia kompletnie nieznany pomnik poświęcony świdnickim żołnierzom z 10. Pułku Grenadierów.  - Jeszcze do niedawna kompletnie nie zdawaliśmy sobie sprawy z istnienia tego pomnika. Pocztówka jest jego jedynym przedstawieniem ikonograficznym. Nie wiemy gdzie się znajdował i kiedy został zniszczony. Znamy jedynie orientacyjny czas jego powstania i komu był poświęcony. Zagadka czeka nadal na wyjaśnienie – mówi Andrzej Dobkiewicz.

n

Comments are closed.

Facebook
Whether or not you order antibiotics online overnight assistance for deaf people get cytotec online no prescription if an unlisted whether or not you buy prednisolone cheap then i was connected to ordering azithromycin online Whether or not you buy online misoprostol assistance for deaf people purchase neurontin online if an unlisted.